ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΘΕΣΜΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑ

Λιάκου Αλεξάνδρα

Μέλος Ερευνητικής Επιτροπής

Δημόσιος υπάλληλος, απόφοιτη της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης (2008) και νομικός – πτυχιούχος του Τμήματος Νομικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (2002) (LL.M. στο Εμπορικό και Οικονομικό Δίκαιο του Α.Π.Θ. - 2005), είναι Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Διοικητικής Υποστήριξης της Γενικής Γραμματείας Αντεγκληματικής Πολιτικής του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη από το 2019 και ασχολείται ενεργά επί πολλά χρόνια με θέματα διοικητικής οργάνωσης και αναδιοργάνωσης δημόσιων οργανισμών, στελέχωσης δημόσιων υπηρεσιών καθώς και με το σύνολο των θεμάτων υπηρεσιακής κατάστασης υπαλλήλων. Κατά τη θητεία της στο Υπουργείο Δικαιοσύνης (2009-2019) εργάστηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες του για θέματα ευρωπαϊκού και διεθνούς δικαίου και συμμετείχε ενεργά σε ομάδες εργασίας του Συμβουλίου της Ε.Ε. και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σε υποθέσεις του τομέα δικαιοσύνης, αρμοδιότητας του Υπουργείου. Ασχολήθηκε ιδιαιτέρως με θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο πλαίσιο των εργασιών του FRA καθώς και οργάνων διεθνών οργανισμών (Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών, Συμβούλιο της Ευρώπης).

Μπάρτζη Ελευθερία

Μέλος Ερευνητικής Επιτροπής

Η Ελευθερία Μπάρτζη είναι Δικηγόρος στον Δικηγορικό Σύλλογο Πειραιώς από το 2012. Κατέχει μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στο Δημόσιο Δίκαιο (ΕΚΠΑ) και Πιστοποιητικό στην Ελεγκτική Δημοσίου (ΚΕΔΙΒΙΜ ΕΚΠΑ). Από τον Σεπτέμβριο του 2023 φοιτά στο Διιδρυματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Εφαρμοσμένης Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής (εξειδίκευση στη Δημόσια Ελεγκτική) του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με το Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών (ΣΟΕΛ).

Ασκεί μάχιμη και συμβουλευτική δικηγορία με εξειδίκευση στο Δημοσιονομικό Δίκαιο και έχει αναλάβει την εκπόνηση προγραμμάτων επιμόρφωσης για λογαριασμό φορέα επαγγελματικής κατάρτισης νομικών στο Δημοσιονομικό Δίκαιο διεξάγοντας παράλληλα έρευνα στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

Ξηνταρόπουλος Ευάγγελος

Ερευνητική Επιτροπή Θεσμικής Οργάνωσης και Λειτουργίας Κεντρικής Δημόσιας Διοίκησης και ΟΤΑ.

Ο Ευάγγελος Ξηνταρόπουλος, δικηγόρος (LL.M. στο Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο 2009 του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, LL.M. στο Διοικητικό Δίκαιο 2009 του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών & Montesquieu University of Bordeaux IV) είναι μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών από το 2009 και έκτοτε εργάζεται σε υποθέσεις αστικού, εμπορικού-εταιρικού και διοικητικού δικαίου και έχει ιδιαίτερη εμπειρία σε θέματα δημοσίου δικαίου. Ο Ευάγγελος Ξηνταρόπουλος έχει εξειδίκευση σε θέματα σύνταξης κανονιστικών-ρυθμιστικών διατάξεων και χάραξης πολιτικής, και υποστηρίζει τακτικά έργα νομικής συμβουλευτικής για τον Δημόσιο Τομέα. Συγκεκριμένα, έχει συνεργαστεί εκτενώς με το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, με το Υπουργείο Δικαιοσύνης, το Υπουργείο Οικονομίας και Ανάπτυξης, το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, το Υπουργείο Εσωτερικών και αρκετούς Δήμους της Περιφέρειας Ηπείρου.

Σταματοπούλου Ειρήνη-Μαρία

Μέλος  Ερευνητικής Επιτροπής

Απόφοιτη Νομικής Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και δικηγόρος Αθηνών με εξειδίκευση στο Δίκαιο των Δημοσίων Συμβάσεων. Ενεργή συμμετοχή σε εθελοντικές δράσεις ανθρωπιστικού και κοινωνικού χαρακτήρα και πλέον ενεργή ενασχόληση με την Τοπική Αυτοδιοίκηση.