ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΧΗΣ

Αντωνοπούλου Μαριζέτα

Συντονίστρια Ερευνητικής Επιτροπής Εργασιακών Δικαιωμάτων και Κοινωνικής Συνοχής

H δρ. Μαριζέτα Αντωνοπούλου είναι εκλεγμένο διδακτικό προσωπικό στο γνωστικό αντικείμενο «Σύγχρονη Ελληνική Κοινωνία» στο Τμήμα Κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ, από τον Φεβρουάριο του 2023.

Απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής Αθηνών, ακολούθησε τον πρώτο κύκλο σπουδών της στο επιστημονικό αντικείμενο των Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πειραιά, όπου διακρίθηκε στους τρίτους πρώτους αποφοίτους του τμήματος. Συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στο Tübingen της Γερμανίας στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης, όπου και ειδικεύτηκε στην διαχείριση των εμφύλιων συγκρούσεων με επίκεντρο την Κύπρο και την Μέση Ανατολή. Ακολούθως συνέχισε τις σπουδές της σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο Τμήμα Κοινωνιολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο με ειδίκευση στη Νεοελληνική Κοινωνία.

Στο ίδιο τμήμα εκπόνηση την διδακτορική της διατριβή, με θέμα την «Οικονομική και Κοινωνική Ιστορία του Μεσοπολέμου και της Μεταξικής Δικτατορίας», με άριστα εκφωνώντας τιμητικά και τον όρκο το 2018. Πραγματοποίησε και μεταδιδακτορική έρευνα για τις αλλαγές στην αγορά εργασίας στην Νότια Ευρώπη, κατά την περίοδο της οικονομικής κρίσης 2009-2014, στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Άρθρα της έχουν δημοσιευθεί σε περιοδικά με κριτές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Μελέτες της έχουν δημοσιευθεί από το ΙΝΕ ΓΣΕΕ και το ΙΜΕ ΓΣΕΒΕΕ. Ενώ έχει συμμετάσχει σε διεθνή συνέδρια με κριτές στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Έχει διδάξει από το 2009-2011 στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου μαθήματα μεθοδολογίας και Ελληνική Εξετερική Πολιτική, ενώ από το 2014 έως και το 2021 δίδαξε στο Πάντειο Πανεπιστήμιο τα μαθήματα: «Σύγχρονη Ελληνική Οικονομική και Κοινωνική Ιστορία», «Κοινωνική Πολιτική στην Ελλάδα και την Ευρώπη», «Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Πολιτική».

Εργάστηκε σε μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού και μοσχευμάτων ως σύμβουλος μάρκετινγκ και υπεύθυνη ελέγχου ποιότητας από το 2012 έως και το 2022. Το διάστημα 2018-2019 απασχολήθηκε στο Υπουργείο Εργασίας ως επιστημονικό προσωπικό της υπουργού με κύρια ενασχόληση τον κοινοβουλευτικό έλεγχο και την επικοινωνία του υπουργικού έργου. Είναι συντονίστρια της Ομάδας Εργασίας, «Το Μέλλον της Εργασίας/Future of Work» του Friedrich Ebert Stiftung στην Ελλάδα.

Είναι αναπληρώτρια γραμματέας εργασίας του ΠΑΣΟΚ ΚΙΝΑΛ, το οποίο εκπροσώπησε σε τιμητική θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας στις διπλές βουλευτικές εκλογές του 2023.