ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΩΦΡΟΝΙΣΤΙΚΗΣ

Μίχου Θεοδώρα

Συντονίστρια Ερευνητικής Επιτροπής Εγκληματολογίας, Τεχνολογίας και Σωφρονιστικής

Γεννήθηκε στην Αθήνα, και είναι Δικηγόρος, απόφοιτη του τμήματος Νομικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Είναι επίσης κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης Master II στην «Εμβάθυνση ποινικού δικαίου και τις εγκληματολογικές επιστήμες» (MasterII, DroitPénalapprofondietSciencesCriminelles) του Πανεπιστημίου Μονπελιέ 1 (Université Montpellier I).

Με επιμόρφωση στο ποινικό δίκαιο και ούσα ενεργό μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών από το 2010, εργάζεται στο νομικό χώρο επί σειρά ετών, ασκώντας μάχιμη δικηγορία.

Παράλληλα, έχει συνεργαστεί με πολλούς φορείς και μη κυβερνητικές οργανώσεις. Διδάσκει επίσης Ποινικό Δίκαιο & Ποινική Δικονομία σε  προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές των Νομικών Σχολών.

Είναι μέλος της Roxin Alliance, παγκόσμιας ένωσης επαγγελματιών νομικών που παρέχουν εξειδικευμένη υπεράσπιση και συμβουλευτική σε θέματα διεθνούς ποινικής υπεράσπισης και συμμόρφωσης.