ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Σπηλιοπούλου Βασιλική

Συντονίστρια Ερευνητικής Επιτροπής Προστασίας Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης

Δικηγόρος Παρ’ Αρείω Πάγω, εταίρος της «THV Law Firm», με μεταπτυχιακό στο «Διεθνικό και Ευρωπαϊκό Εμπορικό Δίκαιο, Διαμεσολάβηση, Διαιτησία και Δίκαιο Ενέργειας» του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος. Η Βασιλική Σπηλιοπούλου έχει εξειδίκευση στο δίκαιο της ενέργειας, σε θέματα προστασίας περιβάλλοντος και στις δημόσιες συμβάσεις, ασχολείται, δε, ιδίως με θέματα αδειοδότησης, εγκατάστασης, λειτουργίας έργων Α.Π.Ε., καθώς και με την εκπροσώπηση, δικαστική και εξωδικαστική, υποθέσεων δημοσίων έργων. Έχει σημαντική νομοπαρασκευαστική εμπειρία και είναι μέλος της συγγραφικής ομάδας του βιβλίου «Δημόσιες Συμβάσεις - Ερμηνεία κατ’ άρθρο ν. 4412/2016 και ν. 4413/2016» (εκδ. Σάκκουλας 2018) και του βιβλίου «Δημόσιες Συμβάσεις – Σχόλια-Νομολογία κατ’ άρθρο» (εκδ. Σάκκουλας 2021).