ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ. ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ 1922

Στις 13 και 20 Μαΐου 2022 διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Μελέτης Θεσμικού Λόγου, στο Auditorium της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, δυο Στρογγυλές Τράπεζες με θέμα «Καταστροφές» και αφορμή τη συμπλήρωση εκατονταετίας από τη Μικρασιατική καταστροφή του 1922.

Σε παραδίπλα χώρο οργανώθηκε επί τρεις εβδομάδες έκθεση εικαστικών έργων με κεντρική θεματική αυτήν της καταστροφής.

Συνδιοργανωτές σε αυτή την εκδήλωση ήταν η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Φιλοσοφία» του Τμήματος Φιλοσοφίας της ίδιας Σχολής και η Galerie “Theorema” από τις Βρυξέλλες.

Η επώδυνη μνήμη και οι αντίστοιχα τραυματικές συνέπειες για τον Ελληνισμό που επέφερε η Μικρασιατική τραγωδία τέθηκαν, εδώ, στο γενικότερο πλαίσιο ενός φιλοσοφικού, θεωρητικού λόγου περί των καταστροφών.

Σκοπός με αυτή την κίνηση ήταν, στο επίπεδο μιας διεπιστημονικής προσπάθειας στην οποία ηγήθηκε η επιστήμη της φιλοσοφίας, να αντλήσουμε κάποια συμπεράσματα για μια θεωρία των ιστορικών καταστροφών η οποία θα εκκινεί από την ιστορική πρωταρχικότητα του 1922.