ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΥΓΕΙΑΣ & ΟΡΓΑΝΩΣΙΑΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

Καλλιούπη Ραφαηλία-Νικολέττα

Συντονίστρια Ερευνητικής Επιτροπής Εργασιακών Δικαιωμάτων και Κοινωνικής Συνοχής
Ακαδημαική Υπεύθυνη της Σχολής Υγείας &  Αθλητισμού - University of Derby & Mediterranean College

Η Ραφαηλία Νικολέττα Καλλιούπη είναι Διαπιστευμένη Λέκτορας της Σχολής Υγείας & Αθλητισμού του University of Derby, του Ηνωμένου Βασιλείου. Παράλληλα κατέχει τη θέση της Υποψήφιας Διδάκτωρ του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων & Οργανισμών του ΕΚΠΑ. Είναι μέλος του διδακτικού προσωπικού του IMC Laboratory. Η διδακτορική της διατριβή εστιάζει στη χρήση της επίδρασης της Τεχνητής Νοημοσύνης στο Αθλητικό Μάρκετινγκ και στη καταναλωτική συμπεριφορά . Tα ερευνητικά της ενδιαφέροντα τοποθετούνται στο χώρο της Στρατηγικής και Ψυχολογίας των επιχειρήσεων, της επίδρασης της Άσκησης στο νευρικό σύστημα ατόμων με Αυτισμό, Special Olympics, Οικολογικό τρόπο διατροφής και υγείας, Αθλητικού Τουρισμού, Sports Analytics. Είναι πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια του συστήματος Εκπαιδεύσεως & Αποκατάστασης Τυφλών «Γραφής & Ανάγνωσης Braille». Τόσο οι προπτυχιακές όσο και οι μεταπτυχιακές της σπουδές καλύπτουν το φάσμα της Συμβουλευτικής, της Ειδικής Διαπαιδαγώγησης, του κλάδου της Φιλολογίας, Διοίκησης Επιχειρήσεων MBA, καθώς και της Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού σε ΑΜΕΑ.

Εκτός των Ακαδημαϊκών της καθηκόντων και την συμμετοχή σε πληθώρα συνεδρίων, Συνεργάζεται ως αθλητική σύμβουλος και Marketing Directorστο ποδοσφαιρικό τμήμα του Αθηναϊκού Βύρωνα καθώς επίσης και με ομάδες της ειδικής καλαθοσφαιρικής αγωγής (Τζάμπολ Αγάπης - ΣΕΦ & Α.Σ ΑΤΛΑΣ Άγιοι Ανάργυροι). Παράλληλα είναι υπεύθυνη συντονισμού & οργάνωσης κορυφαίων αθλητικών γεγονότων & projects( ΔΡΟΜΕΙΑ , αθλητικό παιδικό φεστιβάλ «ΜΕΣΟΓΕΙΑ»).