ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ

Κατσαρούμπας Ιωάννης

Συντονιστής Ερευνητικής Επιτροπής Κοινωνικής Μέριμνας και Αλληλεγγύης

Ο Ιωάννης Κατσαρούμπας είναι διδάκτωρ του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και Λέκτορας Εργατικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο του Sussex. Είναι αριστούχος απόφοιτος της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και κάτοχος μεταπτυχιακών τίτλων Magister Juris και Master of Philosophy (με distinction) από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης.

Έχει λάβει υποτροφίες από το Κληροδότημα Παπαδάκη, ΙΚΥ, Ακαδημία Διεθνούς Δικαίου της Χάγης, Ίδρυμα Βουδούρη, Ίδρυμα Ωνάση και το Arts and Humanities Research Council του Ηνωμένου Βασιλείου.

Mελέτες του έχουν δημοσιευθεί σε κορυφαία διεθνή περιοδικά και βιβλία και έχει εκπονήσει εκθέσεις για το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο, την Διεθνή Οργάνωση Εργασίας και το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Συνδικάτων.

Ορφανίδη Κατερίνα

Katerina Orfanidi is a PhD candidate in law at the European University Institute in Florence, Italy. In her doctoral project, she explores the role of EU law in shaping precarious work in Europe. In the past, she practiced law in Athens. She also holds a Magister Juris degree from the University of Oxford.