ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Τηλέφωνο Γραφείου: 210 727 7797

Γραφείο 746, 7ος όροφος

E-mail: gbarbar[at]philosophy.uoa[dot]gr

Ο Γεώργιος Μπαρμπαρούσης γεννήθηκε στα Βλυζιανά Αιτωλοακαρνανίας το 1965. Σπούδασε στη Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΙ Αθήνας και στο τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας (κατεύθυνση φιλοσοφίας) της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Είναι διδάκτορας φιλοσοφίας με θέμα της διδακτορικής του διατριβής «Η φιλοσοφία του Χριστόδουλου Παμπλέκη στο πλαίσιο του Νεοελληνικού Διαφωτισμού».

Εργάστηκε στον ιδιωτικό τομέα μέχρι το 1998, που προσελήφθη σε Ομάδα Εργασίας του Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΟΕΕΚ) του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων με σκοπό την «Οργάνωση και Λειτουργία Βιβλιοθηκών» των ΙΕΚ. Τον Ιούνιο του 1999 προσελήφθη σε ερευνητικό πρόγραμμα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με αντικείμενο εργασίας τη βιβλιοθηκονομική υποστήριξη και την επεξεργασία υλικού των βιβλιοθηκών του ιδρύματος.

Από το 2004 έως το 2014 εργάστηκε στη βιβλιοθήκη Ιστορίας του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ ως Εργαστηριακό Τεχνολογικό και Εργαστηριακό Προσωπικό. Από το 2014 έως 2019 είναι Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό στο Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας του Ε.Κ.Π.Α. Από το 2019 είναι  μέλος του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού του Τμήματος Φιλοσοφίας.

Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα